Pin It

Partneri u biznisu (suosnivači) obično pokreću zajednički posao s malo planiranja i nekoliko osnovnih pravila. Ukoliko se ne posvetite planiranju partnerstva prije pokretanja posla, prije ili kasnije dogodit će se ono za što svi poslovnjaci kažu da je očekivana posljedična priča.

Na teži način otkriva se da ono što je ostalo neizrečeno ili neplanirano često dovodi do nezadovoljenih očekivanja, ljutnje i frustracije . Partneri se mogu sukobljavati oko bezbroj stvari, uključujući i radnu etiku i financijske ciljeve, uloge u vođenju poslova i stilovima vodstva. Zato vam donosimo nekoliko savjeta kako biste uspjeli održati poslovno partnerstvo.

Cvetojević: Kompa je dobra, ali dvoje je puno

„Prilikom otvaranja tvrtke koja sadrži više partnera, obvezno je napraviti osnivački ugovor. Odvjetnici imaju standardne predloške sa osnovnim obvezama i pravima, podjelom vlasništva i svime što je potrebno kod upisa u sudski registar. No, ako se želi detaljnije urediti neke odnose, a isto je vrlo korisno, treba taj ugovor proširiti. Što ranije i detaljnije, pisanim putem, uredite odnose, kasnije će poslovanje biti lakše. Čak i ako dođe do razmirica među partnerima“ kaže Saša Cvetojević, poslovni anđeo i direktor tvrtke INSAKO i dodaje

„ Business je najčešće partnerstvo dvoje ili više osnivača. No, dugoročno gledano, partnerstvo nosi određenu dozu rizika, zbog razilaženja interesa uključenih strana.Stoga je vrlo bitno izabrati pravog partnera. Za početak, partner treba nadopunjavati neke praznine na vašoj strani. Znanje, vještine, kontakti, financijska sredstva ili nešto u čemu vi niste najjači – idealan partner vas nadopunjuje. Imati trojicu jakih prodavača, vođa, marketingaša, programera ili slično – dobro je samo ako se posao bude bazirao isključivo na jednoj od tih vještina“

Nekoliko brzih savjeta za poslovno partnerstvo

- Upoznajte svoju potencijalnu partnericu ili partnera i naučite više o njegovim osobnim i profesionalnim vrijednostima, idejama i ciljevima
- Konzultirajte odvjetnika i izradite pisani ugovor o partnerstvu
- Za slučaj „krize“ i potrebe za izlaskom iz partnerstva izradite plan vašeg samostalnog poslovanja
- Loše partnerstvo bolje je prekinuti u početku, odnosno što prije
- Partnera birajte po istom ili sličnom sustavu vrijednosti

Tekst autorice Mirjane Fijolić u cijelosti pročitajte na portalu WIA

Foto: pexels

Kreirano: 18. Listopad 2013.

 Kakva su vaša iskustva s poslovnim partnerima? Kako ste definirali svoje poslovno partnerstvo? Javite na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.


Pratite nas

facebook linkedin

UNUTARNJE Slider vijesti